Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Gdańsku Psoni
EUROPEJSKIE CENTRUM EDUKACJI KULTURALNEJ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
EUROPEJSKIE CENTRUM EDUKACJI KULTURALNEJ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Disability
A A A

Varia

kalendarium

4 stycznia – rocznica urodzin Breaille’a

21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

5 maja – Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

5 maja – Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

29 września – Międzynarodowy Dzień Niesłyszących

13 listopada – Międzynarodowy Dzień Niewidomych

21 listopada – Dzień Pracownika Socjalnego (Polska)

pierwszy tydzień grudnia – Europejski Tydzień Autyzmu

3 grudnia – Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

5 grudnia – Światowy Dzień Wolontariusza

13 grudnia 2006 – uchwalenie Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych

6 września 2012 – ratyfikacja Konwencji ONZ przez Polskę

///

mały słownik terminów

(człowiek) niepełnosprawny: angielski – handicap, szwedzki – handikappad, holenderski – gehandicapt, niemiecki – der/die Behinderte, japoński – 無効になって,

///

niewidoma pianistka w 1888 roku

Ujmujący list dotyczący niewidomej dzieczynki, pianistki, znależć można w korespondencji do Fryderyka Chopina. Wśród setek listów znajdujemy taki:

” […]  Dzisiaj zwracam się do Pana z prośbą. Przedstawiono mi Pannę Merli, dziewczynkę 8-ietnią, Włoszkę, niewidomą pianistkę; moim zdaniem, to prawdziwie cudowny talent i geniusz. Czy Pan byłby łaskaw przyjąć ją u siebie? Oczywiście dopiero po swoim koncercie, bo do tego czasu jest Pan zapewne zbyt zajęty, abym miał Panu zabierać choćby chwilę. Pragnąłbym bardzo umożliwić tej młodej i zajmującej osobie przyjemność usłyszenia Pana; a ponieważ nie jest zamożna, więc gdyby Pan mógł dostarczyć mi dwa bilety na swój koncert, dla niej i dla jej matki, byłby to dobry uczynek, którym zobowiązałby mnie Pan nieskończenie. Zechciej przyjąć, drogi i dostojny mistrzu, wyrazy najlepszych uczuć od bardzo Panu oddanego Meyerbeera. Paryż, 15 lutego [1848]”   List opublikowany został w II tomie listów Fryderyka Chopina i do Fryderyka Chopina. Seria Klasyka. Korspondencja Tom 2. Fryderyk Chopin, e-book, EMPIK 2010.

///

konkurs muzyczny dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności

Ognisko Muzyczne w Gdyni, organizator Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Muzyka dla amatorów, z wyłączeniem uczniów szkół muzycznych (XV edycja w 2013 roku), na wniosek dr Ryszarda Popowskiego wprowadziło kategorię otwartą dla solistów i zespołów z udziałem osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii nie ma ograniczeń wiekowych. W konkursie wzięło udział kilkoro uczniów ECEKON – otrzymali nagrody i wyróżnienia. Festiwal odbywał się w Klubie Marynarki Wojennej Gdynia Oksywie. Obecnie zawieszony.

///

książka o różnych zadziwiających przypadkach medycznych związanych z muzyką

Olivee Sacks Muzykofilia – z wydawnictwa Zysk S-ka Wydawnictwo, Poznań 2008.  Autor, profesor neurologii i psychiatrii w Columbia University Medical Center, opisał szereg  przypadków złożonych związków człowieka z muzyką, często na granicy zdrowia psychicznego i często z przekroczeniem tej granicy. Obowiązkowa lektura dla każdego nauczyciela muzyki, zwłaszcza pracującego z osobami z niepełnosprawnością. Polecamy!

///

sentencje łacińskie na temat sztuki

Apertae musarum inanuae.

Drzwi muz są otwarte.

Każdy może wejść do krainy sztuki.

 

Artificem commendat opus.

Dzieło mi9strza chwali.

 

In arte sua quilibet rex.

Każdy jest królem w swojej sztuce.

 

Laus alit artes.

Pochwała karmi sztuki.

 

Nemo nascitur artifex.

Nikt nie rodzi się artystą.

 

Si latet ars, prodest.

Sztuka przynosi korzyść, jeśli jest ukryta.

///

przegląd zagadnień dotyczących zastosowania muzykoterapii w leczeniu sanatoryjnym i leczeniu osób uzależnionych od alkoholu

Małgorzata Wesołowska w książce Wędrówki po muzykoterapii (nauka, fakty, ciekawostki) wprowadza czytelnika w zagadnienia lecznictwa sanatoryjnego. Interesująca jest droga autorki do muzykoterapii a także jej doświadczenia w pracy z osobami uzależnionymi od alkoholu.  Warto sięgnąć do tej pozycji ponieważ daje spojrzenie na obszary emocjonalności towarzyszące muzykoterapii i ujawnia konteksty jej stosowania. Pozwala także odnieść się do efektywności muzykoterapii w świetle jakości badań nad jej skutecznością. M. Wesołowska Wędrówki po muzykoterapii, Wydawnictwo „Andiamo”, Warszawa 2005.

///

opieka nad chorymi psychicznie w VII wieku

Wiemy, że los osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych intelektualnie był trudny. Dopiero współcześnie wypracowane zostały etyczne standardy leczenia i opieki. O tym, że już w wiekach dawnych szukano rozwiązań tego problemu świadczy informacja zamieszczona w publikacji dla turystów Jasna Góra – informator, którego autorem jest o. Jerzy Tomziński Osppe (wydanie 1991). Na stronie 143 znajdujemy informację o obrazach zdobiących zakrystię. Wśród nich jest obraz przedstawiający – cytujemy przewodnik – „Królewnę szkocką Dytmę – jedną z pierwszych opiekunek ludzi psychicznie chorych. W wieku VII zakładała dla nich przytułki.”

///

 

wpłać na konto: nr. konta 09 1020 1811 0000 01020 338 0326
wpisz cel: darowizna dla ECEKON

odbiorca: PSONI-Koło w Gdańsku, 80-375 Gdańsk ul. Jagiellońska 11
Dziękujemy!

KRS 0000081242