Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Gdańsku Psoni

EUROPEJSKIE CENTRUM EDUKACJI KULTURALNEJ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

A A A

Nauczyciele – kadra

 • Ewelina Wachowiak
 • Sylwia Romaniecka
 • Katarzyna Pląskowska
 • Barbara Milewska
 • Krzysztof Najda
 • Jarosław Łepek
 • Luiza Lipińska
 • Irena Jasman
 • Mirosław Brzana
 • Robert Bracki
 • Mirosława Lipińska
 • Ryszard Popowski
 • Marta Jundziłł
 • Jakub Hajdun
 • Janusz Skorupski
 • Jacek Birr
 • Beniamin Baczewski
 • Ewelina Wachowiak – nauczycielka gry na bębnach  djambe, gitarzystka. Kierowniczka zespołu ECEKON Open Sound. Kierowniczka świetlicy, socjoterapeutka. Angażuje zespół do tworzenia aranżacji granych utworów.

  Występ zespołu podczas popisu uczniów, utwór – Koń w lesie

  Ewelina Wachowiak RP

 • Sylwia Romaniecka – trębaczka, nauczycielka gry na trąbce, sakshornie, tubie. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie trąbki prof. A. Grynia. Nauczycielka gry na trąbce i dyrygentka Orkiestry Dętej w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu. Założycielka i dyrygentka Orkiestry Jasień Band. Nauczycielka ECEKON od 2010 roku. Zobacz film z występu ucznia z klasy Sylwii Romanieckiej – Tymoteusz Kełpiński

   

  IMG_9559

 • Katarzyna Pląskowska – od 2013 roku nauczycielka gry na instrumentach sztabkowych, skrzypcach oraz cytrze w ECEKON.

  Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia we Włocławku oraz Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku pedagogika specjalna, w trakcie studiów członkini Zarządu Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Specjalnej PORTA. Autorka artykułu na temat edukacji muzycznej osób z niepełnosprawnościami. Pracuje jako nauczycielka w klasach dla uczniów z autyzmem w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. Gra w Orkiestrze Vita Activa w tym jako solistka podczas Koncertów Noworocznych oraz w Gdyńskiej Orkiestrze Symfonicznej.

  Na zdjęciu występ podczas popisu rocznego 2015 w duecie z uczniem Michałem.

   

  IMG_1371

  Katarzyna Pląskowska zdjęcie

   

   

 • Barbara Milewska – nauczycielka gry na fortepianie, akompaniatorka, kompozytorka. Aksolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Doświadczona nauczycielka gry na fortepianie na poziomie inicjacyjnym i podstawowym. Wielu jej uczniów podjęło naukę w szkołach muzycznych.

  IMG_9576

 • Krzysztof Najda – nauczyciel gry na akordeonie założyciel i kierownik zespołu ECEKON Karno (współpraca Jacek Birr). Miłośnik kultury kaszubskiej. Zamiłowany fotograf przyrody, autor wystaw przyrodniczych i autor wystaw i reportaży publikowanych na Fb ECEKON o działalności Orkiestry Vita Activa i ECEKON. Członek OVA. W 2019 Zarząd Koła PSONI przyznał mu nagrodę Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Dignitas – za działalność na rzecz godności osób z niepełnosprawnością. Krzysztof Najda JŁ

   

  _MG_8139

 • Jarosław Łepek – oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy, fotograf, muzyk. Nauczyciel w Niepublicznej Szkole Przysposabiającej do Pracy w Gdańsku działającej przy PSONI. Prowadzi zajęcia z zakresu terapii zajęciowej, których celem jest szeroki rozwój samodzielności z uwzględnieniem zainteresowań osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi działania ukierunkowane na rozwój umiejętności wykonywania czynności adekwatnych do różnych sytuacji społecznych oraz rozwój umiejętności współdziałania i współpracy w grupie. Zajmuje się także obsługą techniczną ECEKON oraz OVA. Członek OVA, animator kultury osób z niepełnosprawnościami w kameralnych zespołach muzycznych ECEKON (gra na zestawie perkusyjnym). W roku 2017 otrzymał nagrodę Dignitas przyznawaną przez Zarząd Koła PSONI za szczególną troskę o godność osób z niepełnosprawnościami.

  IMG_1491

 •  Luiza Lipińska – oligofrenopedagog, komunikacja wspomagająca i alternatywna, pomiar pedagogiczny. Wicedyrektorka szkoły w PSONI – Koło w Gdańsku. Członek OVA od 1995 roku, animator kultury – kameralne zespoły muzyczne ECEKON, multiinstrumentalistka, edytorka partii i partytur. Działania organizacyjne, promocja działalności, dokumentacja w zakresie pracy merytorycznej. Autorka imagge plastycznego działalności artystycznej OVA i ECEKON (plakaty, zaproszenia, tematyczny wystrój sal).

  IMG_1483

   

 • Irena Jasman – Irena Pająkówna – Jasman aktorka i śpiewaczka. Zagrała ponad sto ról muzycznych i dramatycznych, w tym najlepsze role roku woj. pomorskiego: Fran w Promisses Promisses oraz Edith Piaf w Piaf (Teatr Muzyczny w Gdyni) a także Maria Magdalena w Jesus Christ Superstar (Teatr Muzyczny w Gdyni), szatan Krakremija w Teropilach polskich (Teatr Rozmaitości w Warszawie) czy Lodoiska w Lodoisce (Teatr Wybrzeże w Gdańsku). Jest wykonawczynią recitali (pierwsza nagroda na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu),  reżyserem przedstawień dla dzieci i młodzieży a także przewodnikiem po Gdańsku. W ECEKON prowadzi klasę śpiewu solowego, edukację prowadzącą do autoprezentacji oraz edukację społeczną. W dorobku edukacyjnym w ECEKON ma cykl Koncertów Gdańskich, w tym cykl 9 koncertów – zobacz filmy –  Parki i ogrody w Gdańsku

  Jej uczniowie występują w roli solistów, np. zobacz filmy Dominik SIkora – w prestiżowych koncertach, jak jubileusz Stowarzyszenia Iustitia, Lodołamacze 2022 i innych.

  Irena Jasman KN

 • Mirosław Brzana – nauczyciel w klasie keyboardu, fletu, gitary i instrumentów sztabkowych. Kierownik zespołu ECEKON Keyboard Band. Nauczyciel muzyki w przedszkolu, szkole podstawowej i gimnazjum Gedanensis.  Absolwent UG, autor licznych opracowań metodycznych. Kierownik okolicznościowego Zespołu Świątecznego w tych szkołach. Animator kultury sportowej wśród młodzieży (kolarstwo górskie, bieganie, pływanie, łyżwiarstwo, żeglarstwo).

   

  IMG_9616

  IMG_9610

   

   

   

 • Robert Bracki – nauczyciel gry na trąbce, sakshornie, tubie i instrumentach perkusyjnych. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie trąbki prof. Szymona Pawłowskiego i mgr Kamila Kruczkowskiego. Nauczyciel trąbki i dyrygent orkiestry w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Aranżer utworów na zespoły dęte. Muzyk w zespole Reageside. Trębacz w orkiestrze Jan Konop Big Band. Członek i II dyrygent Orkiestry Vita Activa.

   

  _MG_1864

 • Mirosława Lipińska – dyrektor ECEKON. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Założycielka, dyrygentka i kierownik artystyczny (od 1995 roku) Orkiestry Vita Activa (250 koncertów w 60 miastach Polski i Europy). Autorka programu edukacji kulturalnej Tworzę piękny świat, animatorka kultury muzycznej w edukacji przedszkolnej, jurorka festiwali muzycznych, współpracuje z instytucjami kształcącymi nauczycieli. Podczas II Konwencji Muzyki Polskiej wprowadziła do programu  i moderowała panel poświęcony edukacji muzycznej i uczestniczeniu w kulturze muzycznej osób z niepełnosprawnościami. Współzałożycielka ECEKON w 2008 roku, kierownik ECEKON.

  dyrygentka

 • Ryszard Popowski – dyrektor merytoryczny ECEKON.

  Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, dr pedagogiki muzycznej, metodyk edukacji muzycznej, metodyk edukacji muzycznej osób z niepełnosprawnościami, autor artykułów na temat aktywizacji życiowej osób z niepełnosprawnością intelektualną przez czynne uczestnictwo w kulturze, współautor programu ECEKON, kierownik metodyczny i merytoryczny trzech poprzednich projektów, odznaczony medalem PSOUU Fideliter et Constanter i Medalem Prezydenta Miasta Gdańska.

  _DSC9786

  Artykuły: zobacz zakładka: ośrodek metodyczny – artykuły i bibliografia.

  Wystąpienia:

  Ryszard Popowski – Od bierności i niezaradności ku uczestnictwu w życiu społecznym  – (społeczne i kulturalne funkcje Orkiestry Vita Activa).  Rola lidera zespołu artystycznego w kontaktach z lokalną administracją.  (Wystąpienie poprzedzone koncertem OVA.)

  9 listopada 2011, Elbląg. Konferencja: Arteterapia w praktyce. Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Ryszard Popowski – Od muzykoterapii do kultury artystycznej.

  18 –19 maja 2012 r. Międzynarodowa Konferencja Szkoleniowo Naukowa z cyklu Psychiatria i Sztuka – Światy równoległe – sztuka narzędziem terapii i komunikacji. Organizator: Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Ryszard Popowski, Mirosława Lipińska – Muzyczna kultura artystyczna osób z niepełnosprawnością intelektualną czy terapia – refleksje na temat linii horyzontu estetycznego.

  20-21 września 2012 r., Gdańsk. Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa – W dążeniu do samodzielności społecznej – Współczesne kierunki i tendencje w edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi – od teorii do praktyki. Organizator: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Gdańsku, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Ryszard Popowski – Współobecni dzięki edukacji kulturalnej.

  28 stycznia 2013, Gdańsk. Konferencja: Prawo autorskie cui bono? Organizator: Gdański Archipelag Kultury. Ryszard Popowski – Kondycja twórcy niepełnosprawnego – pytanie o potrzebę weryfikacji przebiegu granic twórczych.

  22 listopada 2013, Warszawa. Konferencja Sztuka Edukacji IMiT. Kultura w programach nauczania.  ECEKON – edukacja kulturalna osób z niepełnosprawnościami – droga do uspołecznienia.

  Ryszard Popowski – wykład podczas konferencji zorganizowanej na UG (koło naukowe PORTA) kwiecień 2014, zatytułowany: Edukacja muzyczna osób z niepełnosprawnościami.

  12-14 maja 2014 MKiDN – IMiT – II Konwencja Muzyki Polskiej. Mirosława Lipińska – Moderator panelu poświęconego powszechnej edukacji muzycznej i uczestnik panelu poświęconego kulturze osób z niepełnosprawnościami. RP – uczestnik, prezentacja dorobku OVA.

  Ryszard Popowski – Uczestnictwo osób z niepełnosprawnością w kulturze muzycznej, w: Społeczeństwo dla Wszystkich, Warszawa, nr 2, czerwiec 2014, s. 22-23.

  9 – 11 czerwiec 2014 Olsztyn, UWM – Instytut Muzyki, I Międzynarodowa Konferencja:  Człowiek – Sztuka – Edukacja. Ryszard Popowski –  Twórcza ekspresja w edukacji XXI wieku.  Kultura muzyczna osób z niepełnosprawnościami – afirmacja. Po wystąpieniu koncert OVA.

   

  Inne wystąpienia: Smart Metropolia, UM Gdańsk.

 • Marta Jundziłł – pianistka i wokalistka.

  Z wyróżnieniem ukończyła wydział instrumentalny Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdańsku-Orunii, w klasie fortepianu oraz wydział wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu, w klasie śpiewu solowego. Obecnie studiuje na dwóch wydziałach Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studia licencjackie realizuje na wydziale Wokalno-Aktorskim, na kierunku Śpiew Solowy. Studia magisterskie kontynuuje na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej, specjalność: Animacja Kultury z Elementami Arteterapii.
  Współpracuje z profesjonalnymi zespołami wokalnymi i chórami (Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Polski Chór Narodowy, zespół wokalny Art’n’Voices, zespół muzyki dawnej Simultaneo). Jako solistka regularnie bierze udział w koncertach organizowanych przez Akademie Muzyczną i Ratusz Staromiejski w Gdańsku, a także Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie.

  W ECEKON prowadzi dziecięcą klasę wokalną i naukę gry na instrumentach niemelodycznych i sztabkowych.

  IMG_7394

   

 • Jakub Hajdun – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pianista, kompozytor. W ECEKON współpracuje z zespołami kameralnymi i solistami jako akompaniator. Wydał płytę jazzową Jakub Hajdun trio.

  W ECEKON nagrał 12 standardów jazzowych – https://www.youtube.com/watch?v=X9c0rLG3Kw0&list=PLemnP0i_blXcLTO6vWmPIW7aiN2uKjM8L

  Zobacz You Tube: Jakub Hajdun – Improwizacja

  https://www.youtube.com/watch?v=hzjh-_2_z7I

   

   

 • Janusz Skorupski – saksofonista, klarnecistam, akordeonista.  W 2002 roku rozpoczął naukę gry na saksofonie pod opieką mgr Cezarego Gryca, kontynuował na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim u prof. sztuk muz. Tadeusza Niedźwiedzia. W 2010 roku ukończył Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuki Muzycznej z tytułem naukowym magistra sztuki muzycznej. Szczególne miejsce w muzycznych zainteresowaniach zajęła muzyka elektroniczna: house, chill out, lunge oraz wszystkie pokrewne gatunki. Od 2005 roku rozpoczął przygodę z improwizowaniem do muzyki elektronicznej. Brał udział w wielu projektach. Z zespołem Introvert Jazz Machine, nagrał autorski materiał bazujący na elementach muzyki jazzowej i poezji śpiewanej. Od 2011 roku rozpoczął współpracę z Orkiestrą Vita Activa jako saksofonista i II dyrygent. Równolegle zaczął prowadzić klasę saksofonu i klarnetu przy Europejskim Centrum Edukacji Osób Niepełnosprawnych. Prowadzi zespół ECEKON Standard Jazz Band.

  Janusz Skorupski JŁ

 • Jacek Birr – członek Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą, między innymi, odbył tournee po Stanach Zjednoczonych Ameryki,  Chinach. W ECEKON prowadzi klasę kontrabasu. Współprowadzi, wraz z Krzysztofem Najdą, zespół ECEKON Karno. Na zdjęciu próba zespołu.

  IMG_5467

 • Beniamin Baczewski – saksofonista, kompozytor. Współpracuje z ECEKON od 2018 roku.

wpłać na konto: nr. konta 09 1020 1811 0000 01020 338 0326 wpisz cel: darowizna dla ECEKON

odbiorca: PSONI-Koło w Gdańsku, 80-375 Gdańsk ul. Jagiellońska 11
Dziękujemy!

KRS 0000081242
deposit to your account: no. accounts 09 1020 1811 0000 01020 338 0326 enter purpose: donation to ECEKON

recipient: PSONI-Koło w Gdańsku, 80-375 Gdańsk ul. Jagiellońska 11
Thank you!

KRS 0000081242