Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Gdańsku Psoni

EUROPEJSKIE CENTRUM EDUKACJI KULTURALNEJ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

A A A

Biogramy

 • Grzegorz Truszkowski
 • Dominik Sikora
 • Oliver Trepiński
 • Sebastian Proszko
 • o biogramach –
 • Małgorzata Róg
 • Błażej Kiszelewski
 • Izabela Sip
 • Rafał Jakubek
 • Ewa Pomorska
 • Krzysztof Gentkowski
 • Wieloletni członek Orkiestry Vita Activa. W Orkiestrze gra na metalofonie. W ECEKON uczy się grać na keyboardzie. Wielokrotnie występował jako keyboardzista w koncertach orgaznizowanych przez ECEKON. Członek zespołu keyboardowego.

 • Dominik Sikora – wokalista i akordeonista. Wykonawca wielu doskonałych wersji piosenek jak Austeria, Nie chodź po parku sama. Lider kapeli ECEKON Karno. Wielokrotnie występował w koncertach organizowanych przez ECEKON oraz przez szkoły do których uczęszczał. Laureat I miejsca w konkursie dla młodzieży uzdolnionej Bożydar.

  Zobacz filmy z udziałem Dominika Sikory:

  Dominik Sikora

   

 • Oliwer Trepiński – flecista i klarnecista. Jego grę cechuje szczególna muzykalność i wrażliwość. Lubi grać subtelne frazy w piano prowadząc je do kulminacji. Naukę rozpoczął jako małe dziecko w klasie fletu Mirosława Brzany. Gdy wyrósł zmienił naukę na flecie na grę na klarnecie. Obecnie uczy się w klasie klarnetu Beniamina Baczewskiego. Ma w repertuarze kilkanaście utworów, które gra z nut lub na pamięć. Występuje w koncertach organizowanych przez ECEKON, w tym w tak prestiżowych jak Gala Lodołamacze 20221 czy Gala IUSTITIA w ECS.

  Zobacz film – Oliver Trepiński (cl.) i Jakub Hajdun (fp.) – The Winner Take It All

  Zobacz film – Oliver Trepiński (cl.) i JAkub Hajdun (fp) –  Once Upon A Dream

   

 • Sebastian Proszko – pianista, kameralista, malarz.

  Sebastian Proszko jest jednym z uczniów ECEKON w klasie fortepianu Barbary Milewskiej. Wielkim osiągnięciem Sebastiana jest gra oburącz, z tym, ze w ten sposób gra wyłącznie melodie. Jest bardzo muzykalny. Potrafi wyszukać każdą, nawet bardzo trudną melodię i ułożyć sobie jej grę na klawiaturze. Ma w repertuarze dziesiątki melodii, które gra z pamięci. Jego gra jest bardzo subtelna, pięknie frazuje przez co słucha się jego gry z zainteresowaniem i wielką przyjemnością. Jego umiejętności najpełniej wykorzystywane są w muzyce kameralnej. Często gra w duetach, triach czy kwartetach prowadząc główne melodie. Poza wrażliwością muzyczną Sebastian wykazał się talentem malarskim. Tworzy wielobarwne kompozycje złożone z pasów różnie rozłożonych w płaszczyźnie.

  Zobacz film – Trio

 • Z oferty ECEKON i OVA stale (przez wiele lat) korzysta 150 osób – dzieci, młodzież, osoby dorosłe. Zakładka: Biogramy –  zawiera kilka charakterystyk osób pełnoletnich, które biorą udział w publicznym życiu społecznym, działając w zespołach artystycznych ECEKON i OVA. Wszystkie osoby wyraziły zgodę na publikację swoich biogramów i je autoryzowały.

 • Małgorzata Róg – prywatnie w domu gra na fortepianie i na harfie.  Harfę wygrała w konkursie telewizyjnym Spełniać marzenia, uczyła się grać na niej w ECEKON. Bierze udział we wszystkich kameralnych wieczorach muzycznych ECEKON.  Od 1998 roku jest członkiem Orkiestry Vita Activa, brała udział w ponad 250 koncertach w Polsce i Europie.  W Orkiestrze gra na metalofonie basowym. Wykonuje ważne partie, także solowe. (red. Ryszard Popowski)

  portret-malgorzaty-1-2999

  img_1810

   

   

   

   

   

   

   

  Artystka malarka, najchętniej maluje w technice pasteli.  Jej obrazy są prezentowane w miejscach publicznych, prace trafiają też do zbiorów prywatnych. Ma w dorobku  wspólne wystawy z fotografikiem Krzysztofem Najdą i artystą plastykiem Janem Miśkiem. Wspólnie z Janem Miśkiem,  Kwiaty w Galerii Świętojańska, 2015 r. Wspólnie z Krzysztofem Najdą, Ptaki, Biblioteka Oliwska – malarstwo i fotografia, 2015 r. Ptasie poziomy – wystawa w Galerii Świętojańskiej, 2013 r. Wernisaż wraz z artystą malarzem Janem Miśkiem zatytułowany Latające – ECEKON 19 marca 2022. Reportaż filmowy z wernisażu: https://youtu.be/jgRi1mT0iFA

  Ważny w jej rozwoju artystycznym  był udział w zajęciach Pracowni Otwartej, przed 20 laty utworzonej przez Ewelinę Koźlińską, która miała niewątpliwy wpływ na kształtowanie jej wrażliwości artystycznej i kształcenia technik. Małgorzata  miała indywidualne wystawy w naszej galerii, w Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Sopocie, brała udział w wystawach zbiorowych w gdańskiej ASP, Pałacu Opatów w Oliwie.Małgorzata Róg  jest malarką zadziwiającą. Mimo ruchów mimowolnych, które są jej udziałem, jej obrazy są namalowane pięknie. Wszelka kreska, kształt, proporcja, a nade wszystko światło wydobywają przedstawienie  pełne uroku, i jakby z jego wnętrzem.  W jednym z katalogów  Ewelina Koźlińska, która zetknęła się z Małgorzatą w utworzonej przez siebie Pracowni Otwartej, a także podczas prywatnych spotkań warsztatowych, tak scharakteryzowała malarstwo Małgorzaty: Malarstwo  Małgorzaty Róg „stworzone” jest za pomocą wszystkich zmysłów, zamyka w sobie głębię i bogactwo sposobów percepcji otaczającego nas świata. Wskazuje  na wielość odczuć, różnorodność wszystkiego, co współżyje i współistnieje z ludźmi. W przypadku jej malarstwa – martwych natur, krajobrazów, kopii i innych kompozycji – oddawany przedmiot jest kwintesencją swojego istnienia, ikoną rzeczy. Przedmiot w obrazach ma w sobie to wszystko co obok koloru i kształtu określa go, a więc smak, strukturę materii, wydaje głośno swój egzystencjalny dźwięk. (red. Teresa Pałejko)

  Na fotografi (aut. Krzysztof Najda) Małgorzata podczas pracy nad obrazem do wystawy Ptaki.
  gosia2-internet

  Poniżej kilka prac autorki i Małgorzata.

  gosia-kopia-obrazu-13000

  ptak-gosi-int

  img_3735

  IMG_3734

  portret-2999

 • Błażej Kiszelewski – ukończył Zespół Szkół Specjalnych Przysposabiających do Pracy. Odbył praktyki zawodowe w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym Wybrzeże w Gdańsku i w Zajeździe na Oruni w Gdańsku. Nie pracuje, mieszka z rodziną.

  img_1905

  Z zamiłowania perkusista, w domu gra na perkusji elektronicznej. Uczył się grać na kotłach koncertowych pod kierunkiem perkusisty Opery Bałtyckiej w Gdańsku i nauczyciela gry na perkusji w ZSM w Gdańsku – Szczepana Polewskiego. Uczeń ECEKON w klasie keyboardu Mirosława Brzany. Członek zespołu ECEKON Karno (gra na diabelskich skrzypcach) zobacz film – Kapela Karno i Orkiestry Vita Activa (gra na kotłach i innych instrumentach). Bierze udział w koncertach kameralnych organizowanych przez ECEKON.

  Zobacz film,

  epizod z koncertu Grzegorza Millera dla ECEKON z udziałem Błażeja Kiszelewskiego

  Kliper, rufa, burta, szkwał …

  Zobacz film,

  kilka muzycznych epizodów

  Pasja Błażeja.

  W 2013 roku zajął III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Młodego Muzyka w Gdyni (organizator – Ognisko Muzyczne Presto). blazej-dyplom-gdynia

  Systematycznie startuje w Otwartym Konkursie Improwizacji  na Zestawie. W latach 2014, 2015 zajął w tym konkursie pierwsze miejsce.

  blazej-dyplom-konkurs

 • Izabela Sip – mieszka z rodziną, obecnie nie pracuje.

  Jest członkiem Orkiestry Vita Activa od czasu jej powstania w 1995 roku. Wraz z Orkiestrą zagrała ponad 250 koncertów w Polsce i Europie. W Orkiestrze najczęściej gra na ksylofonie koncertowym. Wykonuje główne partie melodyczne, także partie solowe. Od 2008 roku systematycznie bierze udział w działalności  zespołów ECEKON ANSAMBLE.

  izabela-ksylofon-2

  Jej hobby to zbieranie figurek kaczek. Ma ich około 150.

  izabela-portret

 • Rafał Jakubek – członek OVA od 2001 roku. Członek ECEKON Open Sound, w którym gra na sakshornie. Mieszka samodzielnie, pracuje w KFC. Bardzo lubi opowiadać o swojej pracy. Na Aksamitnej 4a, gdzie działa ECEKON i OVA,  chętnie zajmuje się podawaniem kawy i herbaty.

  Na fotografiach:  Przygotowania do koncertu, pomaga zapiąć muszkę Robertowi, koledze z Orkiestry.

  DSC_0211 - OVA - wieczorem obowiazują muszki

  W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (5 maja 2016) zaprasza gości do wysłuchania Koncertu Jubileuszowego OVA z okazji 20-lecia działalności.

  Koncert_Vita Activa_a.głuchowska_21

   

   

   

  Jest autorem aforyzmów, których wybór przytaczamy niżej:

  Rafał Jakubek – 55 aforyzmów

  – bez kawy lub herbaty nie będę zbyt bogaty –

  – granice rozsądku i do piątku –

  – boso spali i we dwójkę i zastali czwórkę –

  – ja piszę, proszę o ciszę –

  – każdy mówi na ucho, że z forsą krucho –

  – mój zmiennik to niezbędnik –

  – jest za ciepło, bo nam zimno uciekło –

  – władzę przejęła ona, moja najlepsza żona –

  – ktoś by musiał robić i na siebie zarobić –

  – tak się udrażniałaś, aż się upiekliłaś –

  – już się dzieją rzeczy i się cicho śmieją –

  – smutki dwa po pół minutki, dla lalutki –

  – lawina uniesienia, zrób do widzenia –

  – wolność wyboru do mojego koloru –

  – stracić ale się na tym wzbogacić –

  – myślę a jak się domyślę to dużo wymyślę-

  – nie ma pośpiechu bez porannego oddechu –

  – zaskakujące zadanie czeka na ciebie kochanie –

  – przyszło mi do głowy granie na Jubileuszowym fortepianie –

  DSC_0296

 • Ewa Pomorska – uczestniczy w działalności ECEKON od 2008 roku. Uczy się grać na cytrze pod kierunkiem Ryszarda Popowskiego a obecnie Katarzyny Pląskowskiej. Bierze udział w działalności artystycznej ECEKON, występuje podczas koncertów kameralnych w dutach: cytra z gitarą, cytra z harfą, cytra ze skrzypcami. Podczas Wieczoru Muzycznego ECEKON – Muzyka dawna, wystąpiła w zespole w składzie: cyta, harfa, gitara klasyczna, kontrabas wykonując Passacaglię. Jest bohaterką reportażu Radia Gdańsk – Cytra pani Ewy. Współpracuje z PTSR w Gdańsku.

  Na fotografii w duecie z Katarzyną Pląskowską.

  DSC_0114

   

  Koncert w duecie z Ryszardem Popowskim podczas spotkania świątecznego w PTSR – Koło w Gdańsku.

  pani EWA 2

 • Krzysztof Gentkowski -uczestniczy w działalności ECEKON od 2012 roku. Uczy się gry na kontrabasie w klasie Jacka Birra. Publicznie po raz pierwszy zagrał podczas wieczoru kameralnego ECEKON Odyseja Kosmiczna –

  Zobacz: Epizod z koncertu.

  Zobacz film, gra Krzysztof Gentkowski –  N. Paganini – Melodia

  W 2016 roku Politechnika Gdańska wsparła finansowo zakup kontrabasu dla Krzysztofa. Dzięki tej pomocy ma dobrej jakości instrument w domu i ćwiczy samodzielnie. Szybko rozwija swoje umiejętności gry. Mama Krzysztofa tak ocenia to wydarzenie: Krzysztof może na nim ćwiczyć w domu, oraz grać na uroczystościach domowych, występach szkolnych lub kościelnych. Bardzo to pomaga mu nie czuć się „zaszufladkowanym” jako osoba niepełnosprawna, a imponować również osobom pełnosprawnym. Posiada coś własnego, czego inni nie mają i umie coś, czego inni nie umieją. Ma to również duże znaczenie dla funkcjonowania wśród zdrowego rodzeństwa (również utalentowanego, na szczęście w innych kategoriach.

  Bierze udział w działalności zespołów kameralnych. Zadebiutował publicznie (poza ECEKON) podczas koncertu zespołów kameralnych w Domu Pomocy Społecznej Ostoja w Gdańsku Stogach. Polubił muzykę klasyczną, zwłaszcza Mozarta i muzykę organową. Od jesieni 2016 roku gra w Orkiestrze Vita Activa jako kontrabasista. Z własnej inicjatywy ukończył studium organomistrzowskie w Pelplinie i podjął pracę jako organista w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

wpłać na konto: nr. konta 09 1020 1811 0000 01020 338 0326 wpisz cel: darowizna dla ECEKON

odbiorca: PSONI-Koło w Gdańsku, 80-375 Gdańsk ul. Jagiellońska 11
Dziękujemy!

KRS 0000081242
deposit to your account: no. accounts 09 1020 1811 0000 01020 338 0326 enter purpose: donation to ECEKON

recipient: PSONI-Koło w Gdańsku, 80-375 Gdańsk ul. Jagiellońska 11
Thank you!

KRS 0000081242