Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Gdańsku Psoni
EUROPEJSKIE CENTRUM EDUKACJI KULTURALNEJ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
EUROPEJSKIE CENTRUM EDUKACJI KULTURALNEJ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Disability
A A A

Biogramy

Z oferty ECEKON i OVA przez wiele lat korzysta około 150 osób – dzieci, młodzież, osoby dorosłe. Zakładka: Biogramy –  zawiera charakterystyki osób pełnoletnich, które biorą udział w publicznym życiu społecznym, działając jako soliści lub w zespołach artystycznych ECEKON i OVA. Wszystkie osoby, których dorobek artystyczny opisany jest na tej stronie, mają orzeczenie o niepełnosprawności. Osoby te wyraziły zgodę na publikację swoich biogramów i je autoryzowały.

Karolina Jaroszewicz

Karolina uczy się w klasie fortepianu Barbary Milewskiej i w klasie śpiewu Ireny Jasman. Ma w swym dorobku artystycznym kilka występów na terenie ECEKON. Jej marzeniem jest śpiewać w kapeli ECEKON Karno.

Zobacz filmy:

  Dookoła noc się stała – 2022

Żarcik – 2021

Śnieżne wianki – 2020

Piosenka o wiośnie – 2020

Marek Kwiatkowski jest uczniem Specjalnego Ośrodka Rehabilitacyjno Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku oraz uczniem ECEKON w klasie marimby/wibrafonu Katarzyny Pląskowskiej. Występuje w koncertach w placówkach i w otwartym środowisku. W domu gra na własnym instrumencie.

Zobacz filmy:

30 lat – koncert w ECS – 2022

G. Caccini – Ave Maria

Cicha noc

Summer Time

The Windsor Terrace

 

 

 

 

Uczy się śpiewu w klasie Ireny Jasman. Dzięki własnej wytrwałej pracy osiągnęła doskonałe wyniki w rozwoju swego głosu i techniki wokalnej. Często bierze udział w koncertach kameralnych ECEKON, w tym często występuje poza ECEKON. Ukończyła studium laboratorium. Po wielu próbach uzyskała i utrzymuje pracę. W ECEKON nagrała kilka utworów.

Zobacz film: Ave Maria

Zobacz film: Półrecital Katarzyny

Uczy się gry na trąbce w klasie trąbki Sylwii Romanieckiej-Paduch. Gra na własnej trąbce. O wielu lat jest członkiem Orkiestry Vita Activa. Bierze udział w działalności zespołów okazjonalnych. Występuje podczas koncertów we własnym i w otwartym środowisku. Nagrał kilka utworów na trąbkę solo z akompaniamentem fortepianu. Od lat pracuje w KFC.

Zobacz film: Fly Me to the Moon

Zobacz film: Pod papugami

 

Aleksandra uczy się gry w klasie keyboardu. Ma w repertuarze kilkanaście utworów. Od 2022 roku gra w Orkiestrze Vita Activa. W 20212 roku zrealizowała wywiad z radnym miasta Gdańska – zobacz  Wywiad z Filipem Borawskim

W 2022 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Gdańskim – na kierunku iberystyka.

Nadia rozpoczęła naukę w ECEKON od gry na kornecie w klasie trąbki Roberta Brackiego. Kornet to rodzaj małej trąbki.

Zobacz film: Nadia gra na kornecie

Dołączyła do kapeli ECEKON Karno. Bierze udział w licznych występach kapeli na terenie Gdańska i regionu.

Zobacz film:  Kapela Karno

Wielokrotnie występowała podczas koncertów środowiskowych w ECEKON i na terenie Gdańska.

Brała udział w Biciu Rekordu Guinessa w jednoczesnej grze na trąbce w Trąbkach Wielkich.

W Międzynarodowym Konkursie Gry na trąbce w Trąbkach Wielkich w 2020 r otrzymała wyróżnienie.

W Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Belgradzie zajęła I miejsce w swojej kategorii.

Zobacz film: Nagranie konkursowe

Zobacz film: Centaurus

W związku ze zmianą miejsca zamieszkania, od listopada 2022 roku, gra w orkiestrze dętej w Szemudzie.

 

 

 

Katarzyna uczy się gry na trąbce w klasie Roberta Brackiego.

Zobacz film:  Lekcja gry na trąbce  

Wielokrotnie występowała w koncertach ECEKON oraz w koncertach na terenie Gdańska. Jest członkiem zespołu ECEKON Brass Band. Ma w repertuarze wiele standardowych utworów z repertuaru trąbkowego. Wiele z tych utworów nagrała w ECEKON.

Zobacz film: Pieśń z wariacjami

Zobacz film: The Young Artist

Z własnej inicjatywy nauczyła się grać utwór F. Schuberta Ave Maria i zagrała go w swojej parafii podczas mszy.

Zobacz film:  Ave Maria

Zobacz film:  Gramy w domu – 2020

Amadeusz uczy się gry na puzonie w klasie Sylwii Romanieckiej-Paduch. Poza występami solowymi gra w zespole ECEKON BRASS BAND, który specjalizuje się w graniu fanfar podczas gali, uroczystości wręczania nagród, medali.  Ostatnio Amadeusz wystąpił w I Koncercie Klas Instrumentów Dętych ECEKON. W tym koncercie zagrał wirtuozowski utwór The vision.

Zobacz film:  The Vision 

Zobacz film:  The Shadow of Your Smile

Zobacz film: Walc nr 2

Zobacz film: Gramy w domu

Od lat członek Orkiestry Vita Activa.  Od kilku lat gra także w zespole Open Sound na djembe. Wielokrotnie występował z tym zespołem, między innymi podczas Święta Viva Oliva. Od 2022 roku rozpoczął naukę gry na kontrabasie w klasie Jacka Bira. Rozpoczął naukę gry na gitarze, w dużej mierze jako samouk.  Pracuje w PSONI Koło w Gdąńsku jako wsparcie wychowawcy.

Wieloletni członek Orkiestry Vita Activa. W Orkiestrze gra na metalofonie. W ECEKON uczy się grać na keyboardzie.  Członek zespołu keyboardowego ECEKON Keyboard Band. Wielokrotnie występował jako keyboardzista w koncertach organizowanych przez ECEKON. Mieszka samodzielnie w mieszkaniach wspomaganych.

Przemysław Richert – członek Orkiestry Vita Activa, kapeli ECEKON Karno i zespołu Open Sound. Sprawnie gra na trąbce i wielu innych instrumentach.

Zobacz film – Przemek Richert gra na tle znaków zodiaku na jednej z gdańskich kamienic –

Johann Krieger – Menuet

Dominik Sikora – wokalista i akordeonista. Wykonawca wielu doskonałych wersji piosenek jak Austeria, Nie chodź po parku sama. Lider kapeli ECEKON Karno. Wielokrotnie występował w koncertach organizowanych przez ECEKON oraz przez szkoły, do których uczęszczał. Laureat I miejsca w gdańskim konkursie dla młodzieży uzdolnionej Bożydar.

Zobacz filmy z udziałem Dominika Sikory:

Dominik Sikora

 

Oliver Trepiński – 2022

Oliver podczas koncertu w ECS – 2022

Oliwer Trepiński – flecista i klarnecista.     Naukę rozpoczął jako małe dziecko w klasie fletu Mirosława Brzany. Gdy wyrósł zmienił naukę na flecie na grę na klarnecie. Najpierw w klasie Janusza Skorupskiego a obecnie uczy się w klasie klarnetu Beniamina Baczewskiego. Gra na własnym instrumencie. Ma w repertuarze kilkanaście utworów, które gra z nut lub na pamięć. Występuje w koncertach organizowanych przez ECEKON, w tym w tak prestiżowych jak Gala Lodołamacze 20221 czy Gala IUSTITIA w ECS. Jego grę cechuje szczególna muzykalność i wrażliwość. Lubi grać subtelne frazy w piano prowadząc je do kulminacji. Uczy się w Zespole Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku w zawodzie kucharza. Chce być fotografem i youtuberem.  Gra w zespole ECEKON Standard Jazz Band – (od 2022).

Zobacz filmy – gra Olivier Trepiński:

The Winner Take It All

Once Upon A Dream

A Whole New World

Yesterday

Summertime

Gramy w domu – Moon River

 

 

 

Sebastian Proszko – pianista, kameralista, malarz.

bez tytułu

Sebastian Proszko – pastele

Sebastian Proszko jest jednym z uczniów ECEKON w klasie fortepianu Barbary Milewskiej. Wielkim osiągnięciem Sebastiana jest gra oburącz, z tym, ze w ten sposób gra wyłącznie melodie. Jest bardzo muzykalny. Potrafi wyszukać każdą, nawet bardzo trudną melodię i ułożyć sobie jej grę na klawiaturze. Ma w repertuarze dziesiątki melodii, które gra z pamięci. Jego gra jest bardzo subtelna, pięknie frazuje, przez co słucha się jego gry z zainteresowaniem i wielką przyjemnością. Jego umiejętności najpełniej wykorzystywane są w muzyce kameralnej. Często gra w duetach, triach czy kwartetach prowadząc główne melodie. Poza wrażliwością muzyczną Sebastian wykazał się talentem malarskim. Tworzy wielobarwne kompozycje złożone z pasów różnie rozłożonych w płaszczyźnie.

Zobacz filmy, gra Sebastian Proszko:

Kapitańskie tango na dwa fortepiany

Dwa półrecitale- Katarzyna Kocuniak, Sebastian Proszko

W.A. Mozart – Sonata (temat)

W.A. Mozart – Aria z opery Czarodziejski flet

W.A. Mozart – Menuet

Małgorzata Róg – prywatnie w domu gra na fortepianie i na harfie.  Harfę wygrała w konkursie telewizyjnym Spełniać marzenia, uczyła się grać na niej w ECEKON. Bierze udział we wszystkich kameralnych wieczorach muzycznych ECEKON.  Od 1998 roku jest członkiem Orkiestry Vita Activa, brała udział w ponad 250 koncertach w Polsce i Europie.  W Orkiestrze gra na metalofonie basowym. Wykonuje ważne partie, także solowe. (red. Ryszard Popowski)

portret-malgorzaty-1-2999

img_1810

 

 

 

 

 

 

 

Artystka malarka, najchętniej maluje w technice pasteli.  Jej obrazy są prezentowane w miejscach publicznych, prace trafiają też do zbiorów prywatnych. Ma w dorobku  wspólne wystawy z fotografikiem Krzysztofem Najdą i artystą plastykiem Janem Miśkiem. Wspólnie z Janem Miśkiem,  Kwiaty w Galerii Świętojańska, 2015 r. Wspólnie z Krzysztofem Najdą, Ptaki, Biblioteka Oliwska – malarstwo i fotografia, 2015 r. Ptasie poziomy – wystawa w Galerii Świętojańskiej, 2013 r. Wernisaż wraz z artystą malarzem Janem Miśkiem zatytułowany Latające – ECEKON 19 marca 2022. Reportaż filmowy z wernisażu: https://youtu.be/jgRi1mT0iFA

Ważny w jej rozwoju artystycznym  był udział w zajęciach Pracowni Otwartej, przed 20 laty utworzonej przez Ewelinę Koźlińską, która miała niewątpliwy wpływ na kształtowanie jej wrażliwości artystycznej i kształcenia technik. Małgorzata  miała indywidualne wystawy w naszej galerii, w Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Sopocie, brała udział w wystawach zbiorowych w gdańskiej ASP, Pałacu Opatów w Oliwie.Małgorzata Róg  jest malarką zadziwiającą. Mimo ruchów mimowolnych, które są jej udziałem, jej obrazy są namalowane pięknie. Wszelka kreska, kształt, proporcja, a nade wszystko światło wydobywają przedstawienie  pełne uroku, i jakby z jego wnętrzem.  W jednym z katalogów  Ewelina Koźlińska, która zetknęła się z Małgorzatą w utworzonej przez siebie Pracowni Otwartej, a także podczas prywatnych spotkań warsztatowych, tak scharakteryzowała malarstwo Małgorzaty: Malarstwo  Małgorzaty Róg „stworzone” jest za pomocą wszystkich zmysłów, zamyka w sobie głębię i bogactwo sposobów percepcji otaczającego nas świata. Wskazuje  na wielość odczuć, różnorodność wszystkiego, co współżyje i współistnieje z ludźmi. W przypadku jej malarstwa – martwych natur, krajobrazów, kopii i innych kompozycji – oddawany przedmiot jest kwintesencją swojego istnienia, ikoną rzeczy. Przedmiot w obrazach ma w sobie to wszystko co obok koloru i kształtu określa go, a więc smak, strukturę materii, wydaje głośno swój egzystencjalny dźwięk. (red. Teresa Pałejko)

Na fotografi (aut. Krzysztof Najda) Małgorzata podczas pracy nad obrazem do wystawy Ptaki.
gosia2-internet

Poniżej kilka prac autorki i Małgorzata.

 

Błażej Kiszelewski – ukończył Zespół Szkół Specjalnych Przysposabiających do Pracy. Odbył praktyki zawodowe w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym Wybrzeże w Gdańsku i w Zajeździe na Oruni w Gdańsku. Nie pracuje, mieszka z rodziną.

img_1905

Z zamiłowania perkusista, w domu gra na perkusji elektronicznej. Uczył się grać na kotłach koncertowych pod kierunkiem perkusisty Opery Bałtyckiej w Gdańsku i nauczyciela gry na perkusji w ZSM w Gdańsku – Szczepana Polewskiego. Uczeń ECEKON w klasie keyboardu Mirosława Brzany. Członek zespołu ECEKON Karno (gra na diabelskich skrzypcach) zobacz film – Kapela Karno i Orkiestry Vita Activa (gra na kotłach i innych instrumentach). Bierze udział w koncertach kameralnych organizowanych przez ECEKON.

Zobacz film,

epizod z koncertu Grzegorza Millera dla ECEKON z udziałem Błażeja Kiszelewskiego

Kliper, rufa, burta, szkwał …

Zobacz film,

kilka muzycznych epizodów

Pasja Błażeja.

W 2013 roku zajął III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Młodego Muzyka w Gdyni (organizator – Ognisko Muzyczne Presto). blazej-dyplom-gdynia

Systematycznie startuje w Otwartym Konkursie Improwizacji  na Zestawie. W latach 2014, 2015 zajął w tym konkursie pierwsze miejsce.

blazej-dyplom-konkurs

Izabela Sip – mieszka z rodziną, obecnie nie pracuje.

Jest członkiem Orkiestry Vita Activa od czasu jej powstania w 1995 roku. Wraz z Orkiestrą zagrała ponad 250 koncertów w Polsce i Europie. W Orkiestrze najczęściej gra na ksylofonie koncertowym. Wykonuje główne partie melodyczne, także partie solowe. Od 2008 roku systematycznie bierze udział w działalności  zespołów ECEKON ANSAMBLE.

izabela-ksylofon-2

Jej hobby to zbieranie figurek kaczek. Ma ich około 150.

izabela-portret

Rafał Jakubek – członek OVA od 2001 roku. Członek ECEKON Open Sound, w którym gra na sakshornie. Mieszka samodzielnie, pracuje w KFC. Bardzo lubi opowiadać o swojej pracy. Na Aksamitnej 4a, gdzie działa ECEKON i OVA,  chętnie zajmuje się podawaniem kawy i herbaty.

Na fotografiach:  Przygotowania do koncertu, pomaga zapiąć muszkę Robertowi, koledze z Orkiestry.

DSC_0211 - OVA - wieczorem obowiazują muszki

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (5 maja 2016) zaprasza gości do wysłuchania Koncertu Jubileuszowego OVA z okazji 20-lecia działalności.

Koncert_Vita Activa_a.głuchowska_21

 

 

 

Jest autorem aforyzmów, których wybór przytaczamy niżej:

Rafał Jakubek – 55 aforyzmów

– bez kawy lub herbaty nie będę zbyt bogaty –

– granice rozsądku i do piątku –

– boso spali i we dwójkę i zastali czwórkę –

– ja piszę, proszę o ciszę –

– każdy mówi na ucho, że z forsą krucho –

– mój zmiennik to niezbędnik –

– jest za ciepło, bo nam zimno uciekło –

– władzę przejęła ona, moja najlepsza żona –

– ktoś by musiał robić i na siebie zarobić –

– tak się udrażniałaś, aż się upiekliłaś –

– już się dzieją rzeczy i się cicho śmieją –

– smutki dwa po pół minutki, dla lalutki –

– lawina uniesienia, zrób do widzenia –

– wolność wyboru do mojego koloru –

– stracić ale się na tym wzbogacić –

– myślę a jak się domyślę to dużo wymyślę-

– nie ma pośpiechu bez porannego oddechu –

– zaskakujące zadanie czeka na ciebie kochanie –

– przyszło mi do głowy granie na Jubileuszowym fortepianie –

DSC_0296

Ewa Pomorska – uczestniczy w działalności ECEKON od 2008 roku. Uczy się grać na cytrze pod kierunkiem Ryszarda Popowskiego a obecnie Katarzyny Pląskowskiej. Bierze udział w działalności artystycznej ECEKON, występuje podczas koncertów kameralnych w dutach: cytra z gitarą, cytra z harfą, cytra ze skrzypcami. Podczas Wieczoru Muzycznego ECEKON – Muzyka dawna, wystąpiła w zespole w składzie: cyta, harfa, gitara klasyczna, kontrabas wykonując Passacaglię. Jest bohaterką reportażu Radia Gdańsk – Cytra pani Ewy. Współpracuje z PTSR w Gdańsku.

Na fotografii w duecie z Katarzyną Pląskowską.

DSC_0114

 

Koncert w duecie z Ryszardem Popowskim podczas spotkania świątecznego w PTSR – Koło w Gdańsku.

pani EWA 2

Krzysztof Gentkowski -uczestniczy w działalności ECEKON od 2012 roku. Uczy się gry na kontrabasie w klasie Jacka Birra. Publicznie po raz pierwszy zagrał podczas wieczoru kameralnego ECEKON

Odyseja Kosmiczna –

Zobacz film: Debiut Krzysztofa

W 2016 roku Politechnika Gdańska wsparła finansowo zakup kontrabasu dla Krzysztofa. Dzięki tej pomocy ma dobrej jakości instrument w domu i ćwiczy samodzielnie. Szybko rozwija swoje umiejętności gry. Mama Krzysztofa tak ocenia to wydarzenie: Krzysztof może na nim ćwiczyć w domu, oraz grać na uroczystościach domowych, występach szkolnych lub kościelnych. Bardzo to pomaga mu nie czuć się „zaszufladkowanym” jako osoba niepełnosprawna, a imponować również osobom pełnosprawnym. Posiada coś własnego, czego inni nie mają i umie coś, czego inni nie umieją. Ma to również duże znaczenie dla funkcjonowania wśród zdrowego rodzeństwa (również utalentowanego, na szczęście w innych kategoriach.

Bierze udział w działalności zespołów kameralnych. Zadebiutował publicznie (poza ECEKON) podczas koncertu zespołów kameralnych w Domu Pomocy Społecznej Ostoja w Gdańsku Stogach. Polubił muzykę klasyczną, zwłaszcza Mozarta i muzykę organową. Od jesieni 2016 roku gra w Orkiestrze Vita Activa jako kontrabasista. Wystąpił jako solista podczas Koncertów Noworocznych Orkiestry. Z własnej inicjatywy ukończył studium organomistrzowskie w Pelplinie i podjął pracę jako organista w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Zobacz film: N. Paganini – Melodia

Zobacz film: Walc ze Suity Jazzowej nr 2 D. Szostakowicza

wpłać na konto: nr. konta 09 1020 1811 0000 01020 338 0326
wpisz cel: darowizna dla ECEKON

odbiorca: PSONI-Koło w Gdańsku, 80-375 Gdańsk ul. Jagiellońska 11
Dziękujemy!

KRS 0000081242