Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Gdańsku Psoni
THE EUROPEAN CENTRE FOR THE CULTURAL EDUCATION OF THE DISABLED PERSONS
THE EUROPEAN CENTRE FOR THE CULTURAL EDUCATION OF THE DISABLED PERSONS
Disability
A A A

Varia

mały słownik terminów

(człowiek) niepełnosprawny: angielski – handicap, szwedzki – handikappad, holenderski – gehandicapt, niemiecki – der/die Behinderte, japoński – 無効になって,

niepełnosprawność: grecki – Αναπηρία, Ανικανότητα, holenderski – handicap,

niepełnosprawnośc intelektualna: holenderski – mentale retardatie.

///

niewidoma pianistka w 1888 roku

Ujmujący list dotyczący niewidomej dzieczynki, pianistki, znależć można w korespondencji do Fryderyka Chopina. Wśród setek listów znajdujemy taki:

” […]  Dzisiaj zwracam się do Pana z prośbą. Przedstawiono mi Pannę Merli, dziewczynkę 8-ietnią, Włoszkę, niewidomą pianistkę; moim zdaniem, to prawdziwie cudowny talent i geniusz. Czy Pan byłby łaskaw przyjąć ją u siebie? Oczywiście dopiero po swoim koncercie, bo do tego czasu jest Pan zapewne zbyt zajęty, abym miał Panu zabierać choćby chwilę. Pragnąłbym bardzo umożliwić tej młodej i zajmującej osobie przyjemność usłyszenia Pana; a ponieważ nie jest zamożna, więc gdyby Pan mógł dostarczyć mi dwa bilety na swój koncert, dla niej i dla jej matki, byłby to dobry uczynek, którym zobowiązałby mnie Pan nieskończenie. Zechciej przyjąć, drogi i dostojny mistrzu, wyrazy najlepszych uczuć od bardzo Panu oddanego Meyerbeera. Paryż, 15 lutego [1848]”   List opublikowany został w II tomie listów Fryderyka Chopina i do Fryderyka Chopina. Seria Klasyka. Korspondencja Tom 2. Fryderyk Chopin, e-book, EMPIK 2010.

///

konkurs muzyczny dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności

Ognisko Muzyczne w Gdyni, organizator Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Muzyka dla amatorów, z wyłączeniem uczniów szkół muzycznych (XV edycja w 2013 roku), wprowadziło kategorię otwartą dla solistów i zespołów z udziałem osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii nie ma ograniczeń wiekowych. Występy odbywają się na wspaniałej scenie Klubu Marynarki Wojennej. Polecamy udział w tej doskonale przygotowanej imprezie.

http://www.ogniskomuzyczne.pl/

///

książka o różnych zadziwiajacych przypadkach medycznych związanych z muzyką

Olivee Sacks Muzykofilia – z wydawnictwa Zysk S-ka Wydawnictwo, Poznań 2008.  Autor, profesor neurologii i psychiatrii w Columbia University Medical Center, opisał szereg  przypadków złożonych związków człowieka z muzyką, często na granicy zdrowia psychicznego i często z przekroczeniem tej granicy. Obowiązkowa lektura dla każdego nauczyciela muzyki, zwłaszcza pracującego z osobami z niepełnosprawnością. Polecamy!

///

przegląd zagadnień dotyczących zastosowania muzykoterapii w leczeniu sanatoryjnym i leczeniu osób uzależnionych od alkoholu

Małgorzata Wesołowska w książce Wędrówki po muzykoterapii (nauka, fakty, ciekawostki) wprowadza czytelnika w zagadnienia lecznictwa sanatoryjnego. Interesująca jest droga autorki do muzykoterapii a także jej doświadczenia w pracy z osobami uzależnionymi od alkoholu.  Warto sięgnąć do tej pozycji ponieważ daje spojrzenie na obszary emocjonalności towarzyszące muzykoterapii i ujawnia konteksty jej stosowania. Pozwala także odnieść się do efektywności muzykoterapii w świetle jakości badań nad jej skutecznością. M. Wesołowska Wędrówki po muzykoterapii, Wydawnictwo “Andiamo”, Warszawa 2005.

///

opieka nad chorymi psychicznie w VII wieku

Wiemy, że los osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych intelektualnie był trudny. Dopiero współcześnie wypracowane zostały etyczne standardy leczenia i opieki. O tym, że już w wiekach dawnych szukano rozwiązań tego problemu świadczy informacja zamieszczona w publikacji dla turystów Jasna Góra – informator, którego autorem jest o. Jerzy Tomziński Osppe (wydanie 1991). Na stronie 143 znajdujemy informację o obrazach zdobiących zakrystię. Wśród nich jest obraz przedstawiający – cytujemy przewodnik – “Królewnę szkocką Dytmę – jedną z pierwszych opiekunek ludzi psychicznie chorych. W wieku VII zakładała dla nich przytułki.”

deposit to your account: no. accounts 09 1020 1811 0000 01020 338 0326
enter purpose: donation to ECEKON

recipient: PSONI-Koło w Gdańsku, 80-375 Gdańsk ul. Jagiellońska 11
Thank you!

KRS 0000081242