Varia
mały słownik terminów
(człowiek) niepełnosprawny: angielski – handicap, szwedzki – handikappad, holenderski – gehandicapt, niemiecki – der/die Behinderte, japoński – 無効になって,
niepełnosprawność: grecki – Αναπηρία, Ανικανότητα, holenderski – handicap,
niepełnosprawnośc intelektualna: holenderski – mentale retardatie.
///
niewidoma pianistka w 1888 roku
Ujmujący list dotyczący niewidomej dzieczynki, pianistki, znależć można w korespondencji do Fryderyka Chopina. Wśród setek listów znajdujemy taki:
” […] Dzisiaj zwracam się do Pana z prośbą. Przedstawiono mi Pannę Merli, dziewczynkę 8-ietnią, Włoszkę, niewidomą pianistkę; moim zdaniem, to prawdziwie cudowny talent i geniusz. Czy Pan byłby łaskaw przyjąć ją u siebie? Oczywiście dopiero po swoim koncercie, bo do tego czasu jest Pan zapewne zbyt zajęty, abym miał Panu zabierać choćby chwilę. Pragnąłbym bardzo umożliwić tej młodej i zajmującej osobie przyjemność usłyszenia Pana; a ponieważ nie jest zamożna, więc gdyby Pan mógł dostarczyć mi dwa bilety na swój koncert, dla niej i dla jej matki, byłby to dobry uczynek, którym zobowiązałby mnie Pan nieskończenie. Zechciej przyjąć, drogi i dostojny mistrzu, wyrazy najlepszych uczuć od bardzo Panu oddanego Meyerbeera. Paryż, 15 lutego [1848]” List opublikowany został w II tomie listów Fryderyka Chopina i do Fryderyka Chopina. Seria Klasyka. Korspondencja Tom 2. Fryderyk Chopin, e-book, EMPIK 2010.
///
konkurs muzyczny dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności
Ognisko Muzyczne w Gdyni, organizator Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Muzyka dla amatorów, z wyłączeniem uczniów szkół muzycznych (XV edycja w 2013 roku), wprowadziło kategorię otwartą dla solistów i zespołów z udziałem osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii nie ma ograniczeń wiekowych. Występy odbywają się na wspaniałej scenie Klubu Marynarki Wojennej. Polecamy udział w tej doskonale przygotowanej imprezie.
http://www.ogniskomuzyczne.pl/
///
książka o różnych zadziwiajacych przypadkach medycznych związanych z muzyką
Olivee Sacks Muzykofilia – z wydawnictwa Zysk S-ka Wydawnictwo, Poznań 2008. Autor, profesor neurologii i psychiatrii w Columbia University Medical Center, opisał szereg przypadków złożonych związków człowieka z muzyką, często na granicy zdrowia psychicznego i często z przekroczeniem tej granicy. Obowiązkowa lektura dla każdego nauczyciela muzyki, zwłaszcza pracującego z osobami z niepełnosprawnością. Polecamy!
///
przegląd zagadnień dotyczących zastosowania muzykoterapii w leczeniu sanatoryjnym i leczeniu osób uzależnionych od alkoholu
Małgorzata Wesołowska w książce Wędrówki po muzykoterapii (nauka, fakty, ciekawostki) wprowadza czytelnika w zagadnienia lecznictwa sanatoryjnego. Interesująca jest droga autorki do muzykoterapii a także jej doświadczenia w pracy z osobami uzależnionymi od alkoholu. Warto sięgnąć do tej pozycji ponieważ daje spojrzenie na obszary emocjonalności towarzyszące muzykoterapii i ujawnia konteksty jej stosowania. Pozwala także odnieść się do efektywności muzykoterapii w świetle jakości badań nad jej skutecznością. M. Wesołowska Wędrówki po muzykoterapii, Wydawnictwo “Andiamo”, Warszawa 2005.
///
opieka nad chorymi psychicznie w VII wieku
Wiemy, że los osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych intelektualnie był trudny. Dopiero współcześnie wypracowane zostały etyczne standardy leczenia i opieki. O tym, że już w wiekach dawnych szukano rozwiązań tego problemu świadczy informacja zamieszczona w publikacji dla turystów Jasna Góra – informator, którego autorem jest o. Jerzy Tomziński Osppe (wydanie 1991). Na stronie 143 znajdujemy informację o obrazach zdobiących zakrystię. Wśród nich jest obraz przedstawiający – cytujemy przewodnik – “Królewnę szkocką Dytmę – jedną z pierwszych opiekunek ludzi psychicznie chorych. W wieku VII zakładała dla nich przytułki.”