Małgorzata Róg
Małgorzata Róg – prywatnie w domu gra na fortepianie i na harfie. Harfę wygrała w konkursie telewizyjnym Spełniać marzenia, uczyła się grać na niej w ECEKON. Bierze udział we wszystkich kameralnych wieczorach muzycznych ECEKON. Od 1998 roku jest członkiem Orkiestry Vita Activa, brała udział w ponad 250 koncertach w Polsce i Europie. W Orkiestrze gra na metalofonie basowym. Wykonuje ważne partie, także solowe. (red. Ryszard Popowski)
Artystka malarka, najchętniej maluje w technice pasteli. Jej obrazy są prezentowane w miejscach publicznych, prace trafiają też do zbiorów prywatnych. Ma w dorobku wspólne wystawy z fotografikiem Krzysztofem Najdą i artystą plastykiem Janem Miśkiem. Wspólnie z Janem Miśkiem, Kwiaty w Galerii Świętojańska, 2015 r. Wspólnie z Krzysztofem Najdą, Ptaki, Biblioteka Oliwska – malarstwo i fotografia, 2015 r. Ptasie poziomy – wystawa w Galerii Świętojańskiej, 2013 r. Wernisaż wraz z artystą malarzem Janem Miśkiem zatytułowany Latające – ECEKON 19 marca 2022. Reportaż filmowy z wernisażu: https://youtu.be/jgRi1mT0iFA
Ważny w jej rozwoju artystycznym był udział w zajęciach Pracowni Otwartej, przed 20 laty utworzonej przez Ewelinę Koźlińską, która miała niewątpliwy wpływ na kształtowanie jej wrażliwości artystycznej i kształcenia technik. Małgorzata miała indywidualne wystawy w naszej galerii, w Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Sopocie, brała udział w wystawach zbiorowych w gdańskiej ASP, Pałacu Opatów w Oliwie.Małgorzata Róg jest malarką zadziwiającą. Mimo ruchów mimowolnych, które są jej udziałem, jej obrazy są namalowane pięknie. Wszelka kreska, kształt, proporcja, a nade wszystko światło wydobywają przedstawienie pełne uroku, i jakby z jego wnętrzem. W jednym z katalogów Ewelina Koźlińska, która zetknęła się z Małgorzatą w utworzonej przez siebie Pracowni Otwartej, a także podczas prywatnych spotkań warsztatowych, tak scharakteryzowała malarstwo Małgorzaty: Malarstwo Małgorzaty Róg „stworzone” jest za pomocą wszystkich zmysłów, zamyka w sobie głębię i bogactwo sposobów percepcji otaczającego nas świata. Wskazuje na wielość odczuć, różnorodność wszystkiego, co współżyje i współistnieje z ludźmi. W przypadku jej malarstwa – martwych natur, krajobrazów, kopii i innych kompozycji – oddawany przedmiot jest kwintesencją swojego istnienia, ikoną rzeczy. Przedmiot w obrazach ma w sobie to wszystko co obok koloru i kształtu określa go, a więc smak, strukturę materii, wydaje głośno swój egzystencjalny dźwięk. (red. Teresa Pałejko)
Na fotografi (aut. Krzysztof Najda) Małgorzata podczas pracy nad obrazem do wystawy Ptaki.
Poniżej kilka prac autorki i Małgorzata.